J. Jesenský

Keďže jeho život bol spätý s Bánovcami a býval a pracoval v dnešnej druhej budove Gymnázia v Bánovciach nad Bebravou tu je niečo z jeho životopisu a jeho pôsobenia v Bánovciach.

Janko Jesenský sa narodil 30.12.1874 v národne uvedomelej zemianskej rodine v Martine. Základné školské vzdelanie získal v rodisku, gymnázium v Banskej Bystrici, Rimavskej Sobote a Kežmarku, kde roku 1893 zmaturoval. Potom absolvoval právnickú akadémiu v Prešove a štúdium práv zakončil v Kluži doktorátom. Roku 1905 zložil v Budapešti advokátsku skúšku a začal pôsobiť ako samostatný advokát v Bánovciach nad Bebravou, kde ho zavolal predseda Ľudovej banky. Prišiel do Bánoviec, ktoré boli rozdelené na maďarskú a slovenskú časť. Prišiel ako pravý Slovák. Rýchlo si získal obľubu v slovenskej verejnosti v Bánovciach i na okolí. Bol zábavný, veselý a vtipný. V Bánovciach ho čakalo veľa advokátskej a osvetovej práce, do ktorej sa pustil s plnou vervou. Postupne sa však proti nemu zvyšoval nepriateľský tlak. Chceli ho znemožniť u klientov a prinútiť ho z Bánoviec odísť. Klientov však získaval mäkkým a ľudským vymáhaním advokátskych trov. Počas svojho pôsobenia bol Janko Jesenský veľmi obľúbeným spoločníkom. Po vypuknutí 1.svetovej vojny musel narukovať. Bol odvelený na ruský front, kde sa mu podarilo prejsť do ruského zajatia. Po zajatí sa zapojil do československého odboja v Rusku. Po návrate vstúpil do administratívnych služieb Československej republiky. Dostal funkciu župana v Rimavskej Sobote a neskôr v Nitre. Počas 2. svetovej vojny bol účastníkom protifašistického zápasu. V novembri 1945 mu bol udelený titul národný umelec. Zomrel 27.12.1945 v Bratislave.