O programe Riešenie šikanovania Schránka dôvery Nultý ročník Prvý ročník Linky pomoci

Škola bez nenávisti

Nultý ročník

CIELE

• zrušenie tabu ohľadom šikanovania;
  • vytvoriť diskrétny systém nahlasovania incidentov ubližovania;
  • podporiť poradenstvo pre žiakov v súvislosti so šikanovaním a netoleranciou;
  • zapájanie žiakov do projektov a aktivít podporujúcich princípy demokracie a uplatňovanie ľudských práv; podporiť rovesnícke poradenstvo
  • zlepšiť vzájomnú komunikáciu medzi žiakmi, učiteľmi, žiackou školskou radou i rodičmi

ŠKOLSKÝ TÍM

Koordinátor: Ing. Jaroslava Žemberová

Zástupcovia "Žiacka školská rada":  Lynette Adamcová, septima

Ivana Pavlisová, 3.B

Jakub Šiko, 3.A

Ďalší členovia tímu:                             Peter Šiko, 3.A

Kristína Belanová, 3.A

Tamara Styková, 3.B

Ema Žáčiková, 3.B

AKTIVITY

Exkurzia do Osvienčimu

Tak ako každý rok, aj 25.9.2018 sa žiaci 4. ročníka zúčastnili exkurzie do koncentračného tábora v Osvienčime, na ktorú finančne prispieva TSK.

Interaktívne besedy v spolupráci s Informačným centrom mladých Partizánske

Pre študentov prvého až štvrtého ročníka boli odprezentované besedy skúsenými lektorkami  z Informačného centra mladých Partizánske, Michaelou Dobiášovou a Bc.Julianou Martinkovou.

Diskutovalo sa na rôzne témy:

Prevencia látkových a nelátkových závislostí – prvý ročník ( 1,A, 1,B, kvinta)  dňa 14.12.2018

Extrémizmus, nacionalizmus, xenofóbia – druhý ročník ( 2.A, 2.B, sexta) dňa 13.11.2018

Občianska participácia – tretí ročník ( 3.A, 3.B, septima) dňa 21.11.2018

Prevencia obchodovania s ľuďmi - novodobé otrokárstvo - dňa 23.10.2018

Besedy v spolupráci s CPPPaP Bánovce nad Bebravou

Psychologičky z CPPPaP  Bánovce nad Bebravou besedovali so žiakmi na rôzne témy:

Obchodovanie s ľuďmi – trieda tercia, dňa 15.11.2018

Partnerské vzťahy – trieda kvarta, dňa 8.10.2018

Naučme sa správne žiť – trieda kvinta, dňa 8.10.2018

Konflikty a ich riešenie – trieda sexta, dňa 10.10.2018

Láska alebo sex – trieda 2.A.,  dňa 14.1.2018

Prevencia závislostí – trieda 2.B, dňa 14.11.2018

Občianska participácia

Na školení o občianskej participacií, dňa 11.12.2018,  sa žiaci 1.A triedy oboznámili s pojmom občianska participácia, čo všetko pod ňu patrí a aké je dôležité zúčastňovať sa na jej dianí. Ďalej mali študenti možnosť hravou formou rozšíriť svoje poznatky z oblasti komunikacie a naučili sa riešiť konflikty podľa jednoduchej schémy. Školiteľkami boli naše študentky tretieho ročníka, Lynette Adamcová a Ivana Pavlisová.

Výchovný koncert

Dňa 31.1.2019, po prebratí polročného vysvedčenia, sa študenti zúčastnili výchovného koncertu zameraného na prevenciu kyberšikany v priestoroch MsKS v Bánovciach nad Bebravou.

Z daného podujatia urobila reportáž aj miestna televízia "Bánovské televízne vysielanie".

Schránka dôvery

Na zlepšenie komunikácie sme od februára 2019 zaviedli na našej škole schránku dôvery. O jej správnom umiestnení rokovala Žiacka školská rada. Je umiestnená na schodisku vedľa bufetu a študenti do nej môžu vkladať nápady, sťažnosti, pripomienky, návrhy či postrehy. Budeme  sa citlivo venovať každej jednej pripomienke.

Workshopy

Školský tím programu „Škola bez nenávisti“ si pripravil pre svojich spolužiakov prvého až tretieho ročníka workshop na tému: „Tvárou v tvár diskriminácii“.

Počas dvoch  vyučovacích hodín sa žiaci oboznamovali s online príbehmi mladých ľudí žijúcich v Európe, ktoré ich vedli k tomu, aby kriticky premýšľali o rozmanitosti a diskriminácii a v súvislosti s tým uvažovali aj o svojich vlastných postojoch a rozhodnutiach.

septima:

Kvinta

Zážitkové aktivity

Pre žiakov prímy, sekundy, tercie  a kvarty si školský tím "Škola bez nenávisti" , Peter Šiko a Jakub Šiko, pripravil súbor aktivít, pomocou ktorých sa žiaci oboznamovali s ľudskými právami. Ako prvú tému si zvolili právo na vzdelanie a venovali sa jej na dvoch triednických hodinách. Cieľom týchto aktivít bolo poukázať na spôsoby a miesta učenia sa; objaviť vlastné vedomosti a schopnosti, ako aj vedomosti a schopnosti spolužiakov; porozprávať sa o práve na vzdelanie a tiež upozorniť na ľudí  s odlišnými spôsobilosťami.

príma:

sekunda:

tercia:

kvarta:

Nástenky:

Získanie certifikátu

Dňa 20. júna 2019 sa v priestoroch Inštitútu pre verejnú správu v Bratislave uskutočnilo záverečné vyhodnotenie a odovzdávanie certifikátov školám, ktoré úspešne absolvovali pilotný ročník. Certifikát získala aj naša škola – Gymnázium Janka Jesenského. Stretnutia sa zúčastnila aj štátna tajomníčka MŠVVaŠ SR Oľgy Nachtmannová, generálny riaditeľ IUVENTY Róbert Hronský a riaditeľ Odboru mládeže MŠVVaŠ SR Ivan Hromada. Aktivity, ktoré na škole prebehli v rámci tohto programu, odprezentovali študentky tretieho ročníka Lynette Adamcová a Ivana Pavlisová. Certifikát prevzala koordinátorka programu Ing.Jaroslava Žemberová.