Projekt Študentský európsky parlament
na Slovensku
Participácia občanov Slovenskej republiky na voľbách do EP v roku 2004 bola najnižšia zo všetkých členských krajín EÚ. Dosiahla približne 17%. Analýzy voličského správania občanov z hľadiska veku sa neuskutočnili. Možno však predpokladať, že účasť mladých ľudí vo veku od 18 do 26 rokov bola ešte nižšia ako u strednej a staršej generácie.
V parlamentných voľbách v roku 1998 sa rozhodovalo o proeurópskej orientácii Slovenska. Intenzívna predvolebná kampan medzi študentmi stredných a vysokých škôl, na ktorej sa zúčastnil tretí sektor, predovšetkým však Rada mládeže Slovenska (RMS), zásadne zmenila úroveň účasti mladých ľudí na voľbách.
Podľa výsledkov sociologických výskumov (exit-poll) dosiahla účasť prvovoličov takú úroveň akú mali ostatné vekové skupiny (84%). Mladí voliči dali 75% svojich hlasov proeurópskym stranám (SDK,SOP,SDL). Ich účasť na parlamentných voľbách v roku 1998 mala dôležitý vplyv na zmenu vlády SR.
Slovenská republika tak získala aj skúsenosť, že účasť mladých ľudí-prvovoličov na voľbách sa dá ovplyvniť. Aj účasť mladých ľudí vo voľbách do EP v roku 2009 bude závisieť od toho či sa utvorí rovesnícká atmosféra, že participácia vo voľbách do EP má zmysel a je dôležitá pre budúcnosť Európy.
Cieľ projektu (SEP-Slovensko) je podporiť mladých ľudí - prvovoličov, aby sa rozhodli zúčastniť sa volieb do EP v roku 2009 tak, že bude hravou a aktivizačnou formou objasňovať:
- postavenie a poslanie Európskeho parlamentu medzi inštitúciami EÚ
- procesy integrácie Slovenska do EÚ od roku 2004 ako dôležitý faktor premeny demokratického vládnutia na Slovensku
- účasť slovenských poslancov na činnosti EP po roku 2004
- výsledky mládežníckej politiky v EU a na Slovensku (mobilita mládeže, dobrovoľníctvo, vzdelávacie programy, programy na podporu práce s mládežou)
Viac informácii na stránke www.sepeu.sk