Zaujímavé linky

Projekt "Študentský európsky parlament - Slovensko"

Projekt Študentský európsky parlament
na Slovensku

Participácia občanov Slovenskej republiky na voľbách do EP v roku 2004 bola najnižšia zo všetkých členských krajín EÚ. Dosiahla približne 17%. Analýzy voličského správania občanov z hľadiska veku sa neuskutočnili. Možno však predpokladať, že účasť mladých ľudí vo veku od 18 do 26 rokov bola ešte nižšia ako u strednej a staršej generácie.

V parlamentných voľbách v roku 1998 sa rozhodovalo o proeurópskej orientácii Slovenska. Intenzívna predvolebná kampan medzi študentmi stredných a vysokých škôl, na ktorej sa zúčastnil tretí sektor, predovšetkým však Rada mládeže Slovenska (RMS), zásadne zmenila úroveň účasti mladých ľudí na voľbách.

Podľa výsledkov sociologických výskumov (exit-poll) dosiahla účasť prvovoličov takú úroveň akú mali ostatné vekové skupiny (84%). Mladí voliči dali 75% svojich hlasov proeurópskym stranám (SDK,SOP,SDL). Ich účasť na parlamentných voľbách v roku 1998 mala dôležitý vplyv na zmenu vlády SR.

Slovenská republika tak získala aj skúsenosť, že účasť mladých ľudí-prvovoličov na voľbách sa dá ovplyvniť. Aj účasť mladých ľudí vo voľbách do EP v roku 2009 bude závisieť od toho či sa utvorí rovesnícká atmosféra, že participácia vo voľbách do EP má zmysel a je dôležitá pre budúcnosť Európy.

Cieľ projektu (SEP-Slovensko) je podporiť mladých ľudí - prvovoličov, aby sa rozhodli zúčastniť sa volieb do EP v roku 2009 tak, že bude hravou a aktivizačnou formou objasňovať:

1. postavenie a poslanie Európskeho parlamentu medzi inštitúciami EÚ
    2. procesy integrácie Slovenska do EÚ od roku 2004 ako dôležitý faktor premeny demokratického vládnutia na Slovensku
    3. účasť slovenských poslancov na činnosti EP po roku 2004
    4. výsledky mládežníckej politiky v EU a na Slovensku (mobilita mládeže, dobrovoľníctvo, vzdelávacie programy, programy na podporu práce s mládežou)

Viac informácii na stránke www.sepeu.sk