Erasmus Sevilla

V dňoch od 29. apríla do 6. mája 2023 sme vďaka projektu Erasmus+ navštívili v sprievode pani učiteľky Flimelovej a pani učiteľky Tomášovej španielske mesto Sevilla.

Naše pocity sú ešte stále veľmi intenzívne a máme tak veľa zážitkov, že napísať krátku správu je pre mňa veľmi ťažké. Ak by som mala Sevillu opísať s použitím pár slov, tak by som povedala, že je horúca, farebná, hlučná a krásna! Počas týchto siedmich dní sme mohli spoznať španielsku kultúru, život ľudí, veľa krásnych pamiatok a precvičiť si jazyk. Prvé dni sme mali voľné, a tak sme sa spoznávali s mestom, preto niet divu, že sme občas poblúdili. Pozreli sme najznámejšie pamiatky ako Zlatú vežu, najväčšiu gotickú katedrálu s Giraldou. Navštívili sme palác Alcazar, v ktorom sa nachádzalo veľa nádherných, obrovských záhrad, kde by sa dalo stráviť aj niekoľko hodín a bavilo by nás to. Okrem toho sme sa previezli aj do oblasti Huelva, kde sme si užili chvíle pri mori a na pláži Punta Umbría a nesieme si odtiaľ aj celkom vtipné spomienky. V čase nášho pobytu prebiehala v Seville veľká slávnosť s názvom Fería de Abril. Španielske ženy aj malé dievčatká boli poobliekané v ich typických šatách a muži s chlapcami v oblekoch. Bolo tu veľa stánkov s občerstvením a nápojmi, ľudia si spievali, tancovali a deti pobehovali sem a tam. Počas týždňa sme chodili aj do školy IES de Nestor Almendro, kde sme mohli zažiť, ako prebieha vyučovanie v Španielsku. Myslím si, že z toho máme všetci zaujímavý zážitok, pretože sme našli veľa rozdielov oproti školskému systému na Slovensku. Španielski študenti sa od tých našich veľmi nelíšia, sú vzornejšie triedy, ale nájdu sa aj živšie a hlučnejšie.

V posledný deň školy sme si zahrali hru, ktorá slúžila na precvičenie jazyka a spoznávanie pamiatok. Na základe opisu sme museli zistiť, o akú pamiatku ide a odfotiť sa pri nej. Opis miesta bol samozrejme v španielskom jazyku, ale tiež sme mohli požiadať miestnych ľudí o pomoc. Na záver nášho výletu sme navštívili divadlo, kde sme mohli vidieť typický španielsky tanec flamenco, a potom sme sa stretli s našimi novými kamarátmi, ktorí nám ukázali nočný život v Seville. Lúčenie bolo preto trochu smutné, ale zároveň sme boli plní radosti z nových zážitkov.

Hoci sa občas našli aj veci, ktoré nevyhovovali všetkým z nás, myslím si, že to bol neskutočný zážitok, na ktorý budeme ešte dlho spomínať. Videli sme kultúru, život v škole, spoznali sme nové chute, užili si trochu tepla, a hlavne, spoznali sme nových kamarátov, s ktorými sa snažíme zostať v kontakte a zlepšovať sa v jazykou naďalej. Za túto príležitosť sme veľmi vďační.

Zuzana Bujnová, 3.B