IT akadémia

Gymnázium Janka Jesenského Bánovce n.B. je partnerskou školou celonárodného projektu „IT akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie“.  V rámci tohto projektu sa v našej škole uskutočnil dňa 5.11.2019 workshop pre nižšie ročníky osemročného gymnázia. Worshopom sme si zároveň pripomenuli Týždeň vedy a techniky na Slovensku.

Workshop bol  zameraný na popularizáciu a prezentáciu moderných trendov v IT. Žiaci sa zaoberali novinkami IT technológií – 3D tlač, tvorba animovaných filmov  a programovanie pomocou Mikrobitu (najjednoduchší programovateľný mikropočítač dostupný na súčasnom trhu).  Svetom IT technológii previedli žiakov lektori, Ing. Eva Kalužáková a Ing. Jozef Vaško, ktorým srdečne ďakujeme za úžasný deň.

Za všetko hovoria vyjadrenia účastníkov kreatívneho dňa.

Janka Repová, kvarta:

Prezentácia bola veľmi zaujímavá. Lektorka nás dokázala zaujať, bola milá a taktiež sme sa od nej veľa dozvedeli. Najskôr sme sa venovali tvorbe animácií. Nemysleli sme si, že práca tvorcu animácií je taká náročná, lebo na prvý pohľad vyzerá jednoducho. Vo videoukážke sme sa dozvedeli, aké ťažké je animovať takého psa. Pracuje na tom celý tím minimálne týždeň. Vedeli ste, že aj reklama na kofolu sa robila pomocou animácie a trikov? Ja určite nie. Je to jedna z mála reklám na Slovensku, ktorá využíva takýto spôsob. Worshop pokračoval informáciami o 3D tlači. Lektorku sme zahŕňali mnohými zvedavými otázkami. Koľko by nás vyšla 3D tlačiareň? Aké sú výhody takéhoto tlačenia? Dozvedeli sme sa, že 3D tlačiareň môžeme kúpiť už poskladanú, ale aj po častiach, takže si ju môžeme poskladať doma. 3D tlač môžu využiť napríklad aj zubári. Zlomí sa vám zub? Nevadí. Za pár minút vám ho naskenujú, počítač automaticky dopočíta časť zubu ktorá vám chýba a za osem minút ho vytlačia v 3D tlačiarni.  Vyskúšajú, ak sedí, nalepia. Hotovo. Paráda. Nikdy som o takomto spôsobe nepočula a z reakcie mojich spolužiakov usudzujem, že aj oni to  počuli prvýkrát. Videli sme aj Beckovský hrad vytlačený 3D tlačiarňou, rôzne vianočné ozdoby, dekorácie, hračky a mnoho iných predmetov. Na ďalšej hodine sme už sedeli za počítačmi a spoločne sme sa učili základy programovania v jednoduchom softvéri. Veľmi ma to bavilo a naučila som sa veľa nového. Ďakujem škole za zorganizovanie workshopu, taktiež lektorom a už sa  teším na ďalšie podobné aktivity.

Anna Chocholatá, príma:

Páčilo sa mi všetko. Najviac asi video, ako sa tvorí reklama. Zaujímavé boli aj sochy z 3D tlačiarne. Na druhej hodine sa mi najviac páčilo stavanie domčeka.  Nebolo nič, čo by sa mi nepáčilo. Prednášky boli fajn, aj to, že sme ich mali cez literatúru a biológiu J.