Pre maturantov 2024

Prihláška na MS 2024

Maturita 2023/2024.
Základné informácie podľa zákona NR SR č. 245/2008 Z.z. v znení neskorších predpisov, vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 224/2022 Z.z. v znení neskorších predpisov.

1. Žiak posledného ročníka strednej školy si do 30. septembra 2023 pomocou systému Edupage prihlási štyri predmety, ktoré si zvolil na maturitnú skúšku. Pri povinnom cudzom jazyku žiak gymnázia maturuje na úrovni B2 (vyššia úroveň). Z tohto predmetu bude žiak konať externú časť (EČ) písomnú formu internej časti (PFIČ) a ústnu formu internej časti (ÚFIČ).  Žiak môže dobrovoľne konať maturitnú skúšku z ďalších predmetov, ktoré sú uvedené v učebnom pláne školy a v ktorých sa žiak vzdelával.
  2. Zmenu predmetov alebo ich úrovne  môže žiak  písomne oznámiť triednemu učiteľovi do 15. októbra 2023, riaditeľ školy  môže v osobitných prípadoch, (dlhodobý pobyt v zahraničí alebo zdravotný stav) povoliť iný termín, najneskôr do 31. januára 2024.
  3. Žiak bude konať externú časť maturitnej skúšky len z jedného cudzieho jazyka a to toho, ktorý bude uvedený ako druhý na prihláške na maturitnú skúšku!!!

4. Maturitná skúška na gymnáziu sa skladá zo štyroch predmetov:
    • slovenský jazyk a literatúra
    • povinný predmet zo skupiny predmetov cudzí jazyk (úroveň B2, žiak koná okrem ÚFIČ aj EČ a PFIČ)
    •  1. voliteľný predmet
    •  2. (ďalší) voliteľný predmet
Prvý voliteľný predmet žiaka na maturitnej skúške je každý predmet uvedený v Prílohe č.2 k vyhláške č. 224/2022 Z.z., v ktorom mal žiak súčet týždenných hodinových dotácií počas štúdia najmenej šesť! Do súčtu týždenných hodinových dotácií sa môže zarátať aj hodinová dotácia zo seminára rovnakého zamerania.
Druhý voliteľný predmet žiaka na maturitnej skúške je predmet uvedený v učebnom pláne školy, v ktorom sa vzdelával.
Pozor: V prípade, ak bude malý záujem o maturitnú skúšku z niektorého predmetu, žiak pôjde maturovať na inú školu, kde bude menovaná maturitná komisia!

Vysvetlivky: MS – maturitná skúška, EČ – externá časť, PFIČ – písomná forma internej časti, ÚFIČ – ústna forma internej časti

Príloha č.2 vyhlášky č. 224/2022 - zoznam predmetov maturitnej skúšky
     Cieľové požiadavky na vedomosti a zručnosti absolventa strednej školy (na stránke Štátneho pedagogického ústavu)

Portál "Matura.sk" - užitočné informácie o maturitnej skúške