Prijímacie konanie 2024/2025

Osemročné gymnázium: áno alebo nie?

Máte piataka a kladiete si túto otázku?

Osemročné gymnázium: áno alebo nie?

Túto otázku si kladie veľa rodičov detí končiaciach 5. ročník základnej školy. O osemročnom štúdiu na gymnáziách sa toho už napísalo a nahovorilo veľa. Má svojich priaznivcov i odporcov, každopádne je jednou z  foriem stredoškolského štúdia a rodič spolu s dieťaťom má právo slobodne sa rozhodnúť, či sa bude, alebo nebude o takéto štúdium zaujímať.

Aké sú výhody tohoto typu štúdia?

Osemročné gymnázium je všeobecnovzdelávacia škola, ktorá ponúka talentovaným deťom so záujmom o štúdium možnosť absolvovať základné a stredné vzdelanie spolu, perspektívne sa pripravovať na ďalšie formy pomaturiného vzdelávania, najmä na štúdium na vysokých školách. Ovládanie dvoch cudzích jazykov je dobrým odrazovým mostíkom do ďalšieho štúdia a následne zaradenia sa na trh práce. Výhodou je učebný plán, ktorý ponúka študentom posledného ročníka štúdia možnosť širokej voliteľnosti predmetov podľa ich potrieb a záujmu v rozsahu 18 hodín týždenne. Umožní to vytvoriť si svoj vlastný študijný program a  kvalitne sa pripraviť na maturitnú skúšku a prijímacie skúšky na ďalšie typy pomaturitného vzdelávania.

Možno si teraz poviete, že výhody sú síce lákavé, ale deti majú 10-11 rokov a nikto z nás nie je predsa neomylný. Dieťa je vyvíjajúca sa osobnosť a hoci teraz veľmi chce, po čase zistí, že takáto forma štúdia mu z nejakého dôvodu nevyhovuje. Netreba sa trápiť, existuje viacero možností riešenia problému.  V nižších ročníkoch (príma – kvarta) je možný návrat späť na základnú školu, po absolvovaní kvarty si žiak môže podať prihlášku na hociktorú strednú školu, kde môže pokračovať v štúdiu podľa vlastného výberu a záujmu. A niekedy stačí len prehodnotiť svoj systém učenia sa, poradiť sa s odborníkmi a problém sa vyrieši.

Iste ste sa už stretli s názorom, že deti stratia detstvo, svoj voľný čas presedia nad učebnicami, nemôžu sa venovať svojim záľubám. Dokázali by ste v skupine detí ukázať na niektorého z nich s presvedčením, že ten chudák je gymnazista, a preto snáď ani nežije?

Práve naopak. Zapojenosť študentov 8-ročného gymnázia do mimoškolskej činnosti záujmových útvaroch v škole i v rámci mesta je vysoká. Sú to úspešní športovci, divadelníci, hudobníci. O kvalite tejto formy vzdelávania na Gymnáziu Bánovce n.B. svedčí fakt, že vo vedomostných, literárnych a rétorických súťažiach dlhodobo patríme medzi najlepšie  8-ročné gymnáziá v Trenčianskom kraji.

Zaujíma vás, čo hovoria na svoje začiatky a polročné skúsenosti naši najmladší gymnazisti? Je lepšie raz vidieť ako tisíckrát počuť, spýtajte sa teda ich samotných. Využite príležitosť a príjmite naše pozvanie stráviť s nimi vyučovací deň.

Pozývame všetkých piatakov a ich rodičov, aby sa oboznámili s priestormi školy, aktívne sa zapojili do vyučovacieho procesu, porozprávali sa so študentami i pedagógmi, odskúšali si prijímačkové testy z minulých rokov. Rodičia budú mať možnosť konzultovať s vyučujúcimi, výchovnou poradkyňou i vedením školy. Radi Vás uvítame v hociktorý vyučovací deň.

Využite túto možnosť, ktorá Vám pomôže pri rozhodovaní.

Tešíme sa na Vašu návštevu i na našich budúcich študentov

vedenie a zamestnanci Gymnázia Janka Jesenského Bánovce n.B.