Novinky Kalendár O škole Prijímacie konanie 2019/20 DofE Škola bez nenávisti Fotoalbum Ochrana osobných údajov Súkromná školská jedáleň ISIC

Akcie školy 2019/2020

WORKSHOP ,,TAK TOTO NEPREJDE”

Dňa 21.11. 2019 sa aj naša škola zúčastnila workshopu s názvom ,, TAK TOTO NEPREJDE ”. Tento workshop si pre nás pripravili p. Iveta Harváneková a p. Gabriela Halánová z  organizácie Post Bellum. Post Bellum je nezisková organizácia pôsobiaca na Slovensku od roku 2008. Jej úlohou je priblížiť životy ľudí počas 20. storočia. Veria, že konkrétne ľudské osudy sú tou najlepšou cestou k poznaniu vlastnej minulosti. Pre nás a Strednú odbornú školu strojnícku si pripravili  veľmi pestrý program. Počas niekoľkých hodín sme sa oboznamovali s pojmami ako sú totalita, nedemokratické krajiny, sloboda slova, cenzúra a iné. Práve začiatok workshopu slúžil na praktické vysvetlenie týchto pojmov. Z dodaného materiálu sme spoločnými silami utvorili časovú os. Po tejto aktivite si nás podľa čísel rozdelili do skupín. Keďže boli prítomné dve školy, tak nás pomiešali, aby sme sa lepšie zoznámili. Spočiatku bola komunikácia ťažšia, no postupne sme si k sebe našli cestu. Potom sme každá skupina dostali papiere s postavami, s ktorými sme pracovali počas celého workshopu. Do situácie týchto postáv sme sa snažili čo najlepšie vžiť. Postupne sme si vyskúšali rolu ľudí zo štátnej bezpečnosti, disidentov, tvorbu samizdatov.  Vytvorené samizdaty sme si mohli aj z pozície človeka z ŠTB scenzurovať a následne aj naše kritické postrehy prezentovať. Každá z našich postáv sa na konci ,, vyfarbila ”. Počas týchto aktivít nám púšťali dobovú hudbu, zaujímavé videá zo života v socialistickom režime, ale aj podpisovanie Charty 77 a Anticharty. Vo  videách sme mali možnosť vidieť, ako boli známe osobnosti vypočúvané, keď odporovali režimu. Vypočúvanie sme si mohli vyskúšať aj na vlastnej koži. Áno,  každá z našich postáv bola vypočúvaná. Niektorých p. Iveta Harváneková, ktorá hrala predstaviteľku štátnej bezpečnosti, zlanárila na podpísanie Anticharty. Avšak sa medzi nami našli aj takí, ktorí sa podpísali pod Chartu 77. Na úplnom konci nám ešte pustili natočené zábery z Nežnej revolúcie a dozvedeli sa, ako naše postavy skončili. Môžem povedať, že osudy niektorých postáv  nás nemilo prekvapili.

Osobne si myslím, že za všetkých zúčastnených z našej školy môžem vysloviť jedno veľké ďakujem.  Opäť sme sa mohli niečo nové naučiť aj takouto netradičnou formou. Sme radi za takúto skúsenosť a určite aj v budúcnosti si šancu zúčastniť sa na takomto workshope nenecháme ujsť.

 

                                                 V. Habalová, 3. B