Gaudeamus Nitra

Štvrtý ročník na gymnáziu je nielen posledným, ale najmä najpodstatnejším ročníkom štúdia pre gymnazistov. A tak výber vysokých škôl a rozhodnutie kam povedú budúce kroky štvrtákov, je dôležitým rozhodnutím o ich budúcnosti. Preto sa žiaci 4.A, 4.B a oktávy spolu s pedagógmi vybrali 6.11.2019 do Nitry, kde sa konal Európsky veľtrh pomaturitného a celoživotného vzdelávania.

Trojhodinové putovanie študentských hláv po nitrianskom Agrokomplexe, národnom výstavisku, kde  jeden z pavilónov bol určený na prezentáciu vysokých škôl, bolo zaujímavé pre každého žiaka, ktorý si hľadal naplnenie svojho  životného cieľa. Niektorí sa prišli pozrieť na expozíciu ich vysnívanej vysokej školy, iní zisťovali, kam bude ich cesta po maturite ešte len viesť. Účasť škôl bola naozaj rozmanitá a dalo sa z čoho vyberať. Ich zástupcovia robili všetko pre to, aby nám pomohli rozhodnúť sa a tiež prezradili tajomstvá vysokoškolského sveta.  Mali sme možnosti spoznať viaceré slovenské vysoké školy, ale takisto sa nedali zahanbiť ani tie zahraničné. Veľtrh ponúkal viaceré možnosti informovania. Pre študentov chcejúcich načerpať maximum informácii o štúdiu, sa konali prednášky.  Kariérne poradenstvo, testovacie centrum alebo poradenský servis pomohli pri výbere či viac či menej, zas tým nerozhodným. Pre študentov túžiacich po niečom neslovenskom, bol čas strávený v poradenstve pre štúdium v zahraničí správnou voľbou.

Presvedčení o našej životnej ceste či naopak niektorí ešte stále rozmýšľajúci o viacerých variantoch štúdia  sme sa v poobedňajších hodinách vybrali domov do Bánoviec. Plní nádejí do budúcna, spokojnosti, že máme prehľad o tom, aké sú naše možnosti rozsiahle, no a takisto vyzbrojení plnými taškami pier a letákov, sme boli radi za možnosť veľtrh navštíviť.

Adriána Žiklová ,  IV.B,  študentka Gymnázia Janka Jesenského