Stránky predmetovej komisie Telesná výchova

Mgr. Ján Bacho
Mgr. Lenka Janáčová

Hlavné ciele PK:

1. Dodržiavať ŠkVP pre TSV.
  2. Výmena skúseností a poznatkov z kontinuálního vzdelávania vyučujúcich TSV.
  3. Dodržiavať zásady úrazovej zábrany a prvej pomoci pri úrazoch.
  4. Umožniť študentom krúžkovou činnosťou venovať sa v popoludňajších hodinách

športu a bojovať proti drogám v rukách mládeže.

1. Zaradiť do vyučovacieho procesu prierezové témy.
  2. Viesť žiakov k tomu, aby prebrali zodpovednosť za svoje zdravie, aby vedeli rozlišovať základné determinanty zdravia a pohybovej gramotnosti jednotlivca.
  3. Snažiť sa v maximálnej miere zapájať do cvičebného procesu žiakov so zdravotným oslabením.
  4. Viesť žiakov, aby racionálne jednali pri prekonávaní prekážok v situáciách osobného  a verejného ohrozenia.
  5. Rozvíjať kľúčové kompetencie žiakov, a to kognitívne, osobnostné , sociálne, komunikačné, občianske a kultúrne kompetencie, rozvíjať celoživotné pravidlá a životné zručnosti. Vo väčšej miere zapojiť žiakov celej školy do školských kôl súťaží, mať na zreteli prácu s nadanými žiakmi.

Úlohy PK:

1. Formovanie pozitívnych vlastností žiakov.
  2. Upevnenie zdravia a hygienických návykov.
  3. Posiľňovanie pozitívneho zdravého životného štýlu.
  4. Predchádzať škodlivým návykom – boj proti drogám, fajčeniu, alkoholu.
  5. Rozvíjanie branných vedomostí, zručností a samostatnosti pri riešení rôznych životných situácií.
  6. Organizovať športové a branné súťaže, zapájať sa do športových súťaží, ktoré sú organizované SAŠnŠ a CVČ.
  7. Organizovať plavecký výcvik pre žiakov 8-ročného a lyžiarsky výcvik pre žiakov 4-ročného aj 8-ročného gymnázia.
  8. Vytvárať pozitívny vzťah žiakov k školskej telesnej výchove a k športu vôbec.
  9. Rozvíjať a upevňovať vedomosti o potrebe prevencie pred civilizačnými ochoreniami.
  10. Umožniť žiakom venovať sa športu aj po vyučovaní zavedením telovýchovných   krúžkov.
  11. Rozširovať a obnovovať databázu učebných pomôcok za účelom skvalitňovania učebného procesu.

Plán činnosti PK:

1. BPVV na hodinách TSV
  2. Zapojenie do súťaží v školskom roku 2016/2017.
  3. Telovýchovné krúžky.
  4. Zaradenie do výučby telesnú výchovu oslabených (TVO).
  5. Plán organizácie účelových cvičení a KOŽAZ.
  6. Diagnostika všestrannej pohybovej výkonnosti.
  7. Kontrola a hodnotenie schopností, zručností a vedomostí študentov podľa tried.
  8. Zavedenie jednotných kritérií klasifikácie, ktoré budú záväzné pre všetkých vyučujúcich.
  9. Zavedenie sankcií za nenosenie si úborov na hodiny TSV.
  10. Rozšírenie učebných pomôcok a didaktickej techniky.
  11. Organizácia LVVK žiakov prvého ročníka štvorročného gymnázia.
  12. Organizácia zdokonaľovacieho plaveckého výcviku žiakov prímy.
  13. Vyhodnotenie súťaží a dosiahnutých výsledkov v reprezentácii školy za rok  2017/2018.
  14. Výmena skúseností a poznatkov z kontinuálního vzdelávania vyučujúcich TSV.
  15. Riešenie aktuálnych problémov, ktoré sa vyskytnú počas školského roka.
  16. Vyhodnotenie práce PK, opatrenia na školský rok 2018/2019.
  17. Organizácia športového dňa na konci školského roku.

Naši žiaci sa každoročne zapájajú do športových súťaží a aktivít organizovaných CVČ + SAŠŠ ( futbal, basketbal, volejbal, stolný tenis, šach, hádzaná, atletika, vybíjaná, florbal), v ktorých získavajú popredné umiestnenia v rámci okresu a aj kraja. K najvýraznejším úspechom patrí 1. miesto v hádzanej dievčat na Majstrovstvách Slovenska a 1. miesto v malom futbale chlapcov na Majstrovstvách Slovenska.

Predmetová komisia TSV organizuje každoročne lyžiarsky výcvik pre žiakov prvého ročníka štvorročného štúdia a žiakov kvinty, a taktiež lyžiarsky výcvik pre žiakov prímy až kvarty osemročného štúdia. Žiaci prímy sa môžu zúčastniť zdokonaľovacieho plaveckého výcviku, ktorý je plne hradený školou.

Každoročne organizujeme trojdňový účelový kurz pre žiakov 3. ročníka a septimy, ktorého súčasťou je aj branný pretek pozostávajúci zo streľby zo vzduchovky, prvej pomoci, topografie + orientácie v teréne, civilnej obrany a rôznych športových činností. Pre ostatné ročníky sa konajú v rámci vyučovania účelové cvičenia, ktorých súčasťou sú, okrem brannej výchovy, aj rôzne činnosti pohybového režimu .

Týždenne má každá trieda v rozvrhu 2 hodiny, príma až kvarta až 3 hodiny telesnej výchovy, ktoré sa uskutočňujú v školskej telocvični na Sokolovni, v posilňovni na sídlisku Sever, na plavárni, v priaznivom počasí na ihrisku za školou a v zimných mesiacoch sa výučba koná aj na zimnom štadióne. Okrem povinnej telesnej výchovy majú žiaci možnosť sa prihlásiť do športových krúžkov podľa ponuky.