Stránky predmetovej komisie Dejepis

O predmetoch

Predmetová komisia  dejepis – občianska náuka – finančná gramotnosť – etika – náboženská výchova

Členovia:

·       PaedDr. Elena Košíková  (DEJ) – predseda PK

·       PaedDr. Magdaléna Dobiašová (NAS, OBN)

·       Mgr. Monika Filová (ETV)

·       Mgr. Marcela Hlbočanová (DEJ)

·       Mgr. Mário Kutiš (DEJ)

·       Mgr. Branko Rurák (DEJ)

·       Mgr. Zuzana Sedláková (DEJ)

·       PaedDr. Dušan Zajac (FIG)

·       Ing. Jaroslava Žemberová (ETV)

·       Vyučujúci náboženstva: Mgr. Peter Valaský, Mgr. Michal Šrank a Mgr. Ivo Madzin

Študenti majú veľký záujem o predmety náuka o spoločnosti a dejepis. Semináre z uvedených predmetov si dobrovoľne vyberajú študenti, ktorí sa hlásia na štúdium práva, politológie, ekonómie, sociológie, psychológie, masmediálnej komunikácie, policajnej akadémie, histórie, filozofie, atď. Na prijímacích skúškach z OBN i DEJ sú úspešní a tiež počas štúdia na VŠ.

V rámci SPS sa uskutočňujú besedy s právnikmi, psychológmi, lekármi, pretože tieto besedy sú medzi študentmi veľmi obľúbené, užitočné, potrebné a hlavne prepojené so životom. Študenti spoločenskovedného seminára sa zúčastňujú na súdnom pojednávaní.

Exkurzie:

·       Pravidelne organizujeme jednodňové exkurzie:

·       Príma + sekunda – Prepoštská jaskyňa Bojnice

·       3. ročník: Myjava – Bradlo – Košariská

·       4. ročník: Osvienčim – Krakov

·        V Pláne práce školy je v tomto školskom roku naplánovaná 6-dňová zahraničná exkurzia do Ríma- Florencie a Benátok.

Súťaže:

·       Olympiáda ľudských práv

·       Dejepisná olympiáda

·       Pátranie po predkoch alebo Poznaj vlastnú minulosť

·       SME v škole Od komunizmu k slobode

·       Medzinárodný projekt Dejepisná súťaž pre gymnáziá

·       Mladý Európan – v spolupráci s PK geografia

Rím – Vatikán – Florencia – Benátky

6 - dňový náučno – poznávací zájezd

Program zájazdu:

1.         deň: Odchod  z miesta bydliska v popoludňajších hodinách cez Bratislava, Viedeň, Graz, Klagenfurt, Tarvisio, Bologna do Ríma.

2.         deň: Po príchode prehliadka mesta Rím (Koloseum, Kapitol, Fórum Romanum, Španielske námestie, Fontána di Trevi, palác Palazzo del Quirinale, Pantheon, romantické námestie Piazza Navona atď.). Večer odjazd na ubytovanie.

3.         deň: Po raňajkách prehliadka Vatikánu a Ríma (Námestie sv. Petra, Vatikánske múzeá a Sixtínska kaplnka, Anjelský hrad, Justičný palác atď.). Večer odjazd späť na ubytovanie.

4.         deň: Po raňajkách odjazd do Florencie. Po príchode prehliadka pamätihodností mesta so sprievodcom (palác Pitti, kaplnka Mediciovcov, Most zlatníkov, Katedrála St. Mária del Fiore atď.). Po prehliadke odjazd do Lido di Jesola na ubytovanie.

5.         deň: Po raňajkách odjazd do Benátok a prehliadka mesta so sprievodcom (Námestie San Marco, Katedrála San Marko, Dóžov palác, Most vzdychov, Most Rialto atď.). Odjazd z Benátok vo večerných hodinách.

6.         deň: Príchod do miesta bydliska.

Termín – apríl/jún 2014

V cene zájazdu je zahrnuté:
luxusná autokarová doprava,  3x ubytovanie,  3x raňajky, sprievodca,  poistenie CK voči úpadku,  zahraničné cestovné poistenie

Bližšie informácie na spoločnom stretnutí, príp. u PaedDr. E.Košíkovej