O škole Prijímacie konanie 2024/2025 DofE Projekty Školský parlament Škola bez nenávisti Fotoalbum Ochrana osobných údajov Súkromná školská jedáleň ISIC
O predmetoch Exkurzia Orava Rodný dom Ľ. Štúra v Uhrovci Štúrov a Dubčekov rétorický Uhrovec - fotogaléria Žiacka knižnica Odporúčaná beletria Cieľové požiadavky pre externú maturitu

Stránky predmetovej komisie Slovenský jazyk a literatúra

O predmetoch

Predmetová komisia slovenský jazyk a literatúra – umenie a kultúra –  hudobná výchova – výtvarná výchova – výchova umením – estetická výchova – psychológia



Členmi predmetovej komisie (PK) sú:

                Mgr. Andrea Dúcka, predsedníčka PK (SJL, UKL, HUV, VYV, VUM)

                PaedDr. Elena Košíková (SJL)

                PhDr. PaedDr. Rudolfa Novotná (SJL, UKL, ESV, PSY)

                Mgr. Branko Rurák (SJL)

                Mgr. Mária Škultétyová (SJL)

 

 

Slovenský jazyk a literatúra

 

Členovia PK majú náročnú, ale zaujímavú prácu. Ich cieľom je prebúdzať v mladých ľuďoch záujem o umenie – slovesné, hudobné, výtvarné. Predmet slovenský jazyk a literatúra je pritom jeden z najzákladnejších, pretože je pre každého gymnazistu maturitným predmetom. Okrem každodenných úloh, ktoré vyplývajú z výchovno-vzdelávacej činnosti, sa snažíme pripraviť žiakom zaujímavý a obohacujúci mimovyučovací program vo forme krúžkov, súťaží, exkurzií a besied.

 

Súťaže

O pozitívnom prístupe učiteľov a žiakov k práci svedčí aj fakt, že naši žiaci sa každoročne zúčastňujú okresných, krajských a celoslovenských kôl rôznych autorských či recitačných súťaží. V náročnej konkurencii sa dokážu umiestňovať na popredných miestach. Vďaka za to patrí najmä Mgr. Márii Škultétyovej, ktorá sa obetavo venuje našim žiakom a zodpovedne ich na dané súťaže pripravuje. Každoročne získavame diplomy a uznania v literárnych súťažiach Literárny Kežmarok, Európa v škole, Škultétyho rečňovanky, Medziriadky, Literárny Zvolen, Literárna Senica Laca Novomeského, Cesty za poznaním minulosti. Zapájame sa aj do novinárskych súťaží, ako sú Štúrovo pero, Hodžova esej. Naši študenti majú pravidelne zverejňované články v Školskom servise TASR. Okrem autorských súťaží sme pravidelnými účastníkmi súťaží v prednese poézie a prózy: Hviezdoslavov Kubín, Koyšove Ladce, Beniakove Chynorany, Šaliansky Maťko, ... a slovo bolo u Boha. Zúčastňujeme sa i olympiády zo slovenského jazyka, kde nielen na krajskej, ale aj na celoslovenskej úrovni dosahujeme veľmi pekné výsledky.

Už viac ako desaťročie organizuje naša škola krajskú súťaž v rétorike Štúrov a Dubčekov rétorický Uhrovec. Úspech a plynulý priebeh pomáhajú v organizačnom výbore zabezpečovať riaditeľka gymnázia RNDr.Elena Kacvinská a členka našej PK PhDr. Rudolfa Novotná.

 

K našim najúspešnejším žiakom, ktorí sa zapájajú do autorských a recitačných súťaží, patria: Erika Hanková, Tomáš Belobrad, Dominik Holíček, Marianna Kšiňanová, Simona Šebeňová, Miriama Prievalská, Eva Veľasová, Lynette Adamcová, Diana Jakubíková, Romona Hlobeňová.

Netreba zabudnúť aj na bývalých študentov, ktorí  robili na spomínaných súťažiach našej škole dobré meno: Zuzana Slaninková, Ria Gehrerová, Soňa Klimčová, Ivana Balgová, Zuzana Hrušková, Nina Varíniová, Rastislav Kalnovič, Maroš Ondrejka a ďalší.

            

 

 

Školský časopis

Významnou aktivitou učiteľov slovenského jazyka je podpora študentov pri vydávaní školského časopisu S.O.S., na čom má v súčasnom období najväčší podiel Mgr. Mária Škultétyová. Časopis vznikol v školskom roku 2001/2002 ako aktivita študentov. Prešiel viacerými zmenami a na jeho príprave sa podieľali mnohí mladí nádejní redaktori, viacerí z nich sú dnes úspešnými umelcami či študentmi umeleckých vysokých škôl a žurnalistiky. Časopis S. O. S. je bohatý na zaujímavé postrehy a články, ktoré odrážajú radosti a starosti  života študentov i učiteľov v našom gymnáziu.

V súčasnej dobe vychádza časopis ako štvrťročenka. Aby bol dostupný pre všetkých záujemcov, zverejňujeme ho v elektronickej podobe na stránke našej školy. Už po dva roky obsadil časopis

S. O.S. v konkurencii všetkých školských časopisov Trenčianskeho kraja 3. miesto.

 

 

Školská knižnica

V našom gymnáziu úspešne prevádzkujeme žiacku knižnicu s približne 2000 knižnými titulmi. Naši žiaci v nej majú k dispozícii nielen knihy tzv. „povinného“ čítania, ale nájdu sa v nej aj ďalšie tituly, ktoré by mohli vzbudiť záujem mladých ľudí o slovenskú i svetovú literatúru. Pritom nemožno povedať, že knižný fond je nemoderný a zastaraný. V ostatných rokoch sa nám podarilo zrekonštruovať a zmodernizovať vybavenie a zariadenie knižnice pomocou vlastných zdrojov, vďaka rôznym podporným programom, ale predovšetkým vďaka úspešnému projektu, ktorého prípravou a realizáciou sme mohli do žiackej knižnice investovať finančné prostriedky vo výške 3319,39,- EUR. Katalóg kníh, ktoré si môžu naši žiaci zapožičať, je zverejnený aj na tejto internetovej stránke v sekcii knižnica. Tak umožňujeme študentom ľahšiu orientáciu a výber knižných titulov nielen za účelom školského čítania, ale aj pre ich vlastné potešenie, poučenie a zábavu. Knižnicu aj naďalej dopĺňame o nové tituly tak, aby sme prebudili záujem mladej generácie o knihy a ich čítanie.

 


Oravská exkurzia

Stalo sa už tradíciou, že naša PK v jarných mesiacoch organizuje pre študentov 2. ročníka a sexty dvojdňovú exkurziu do prekrásneho prostredia Oravy. Naším cieľom je sprostredkovať študentom osobnú skúsenosť so životnými príbehmi významných osobností slovenskej literatúry pochádzajúcich z tohto regiónu. Literárno-historické fakty zo života a tvorby Martina Kukučína, Pavla Országha Hviezdoslava, Mila Urbana a ďalších sa snažíme spestriť prehliadkou Oravského hradu, výletnou plavbou po Oravskej priehrade či návštevou skanzenu v Zuberci. Celému podujatiu pridáva na atraktivite aj skutočnosť, že žiaci strávia jednu noc mimo domova, čím sa exkurzia zároveň stáva výletom plným zábavy a nezabudnuteľných zážitkov.

  

 

 

Rodný dom Ľudovíta Štúra v Uhrovci

Pre študentov prvého ročníka a kvinty organizujeme návštevu rodného domu Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v neďalekom Uhrovci. Hoci je pamätný dom umiestnený len pár kilometrov od mesta, ešte stále sa nájdu mladí ľudia, ktorí túto pamiatku nepoznajú. Pre učiteľa je toto podujatie vhodným spestrením výchovno-vzdelávacieho procesu, pre študentov možnosťou dozvedieť sa zaujímavé fakty o národnom procese z konca 19. storočia.

 

Divadelné predstavenia a besedy

Organizovanie divadelného predstavenia sa už na našej škole stalo každoročnou tradíciou. Aktívnu úlohu pri výbere predstavenia zohrávajú práve slovenčinári. Pre našich študentov sa snažíme vybrať vždy zaujímavé predstavenie v niektorom z profesionálnych divadiel. Z ostatných rokov možno spomenúť tragédiu Hamlet v divadle Aréna v Bratislave, muzikály Adam Šangala, Aj kone sa strieľajú, Divotvorný hrniec v Divadle Andreja Bagara v Nitre, či činohry Statky-zmätky, DNA, Rok v Kocúrkove taktiež odohrané v tomto divadle. Pritom ide o predstavenia inscenované podľa pôvodných predlôh svetovej a slovenskej literatúry.

 

V spolupráci s Mestskou knižnicou Ľ. Štúra v Bánovciach nad Bebravou organizujeme aj literárne besedy so slovenskými spisovateľmi. Na pôde našej školy sa v minulosti študenti stretli s takými osobnosťami, ako sú Ladislav Ballek, Ladislav Ťažký, na pôde mestskej knižnice sme viackrát diskutovali s Andrejom Štiavnickým, s Milanom Hodálom či s Petrom Holkom. Hosťom besedy bola aj naša bývalá žiačka, s ktorou sa žiaci rozprávali na tému jej debutovej knižky.   

 

Krúžky

Učitelia sa snažia vyplniť a spestriť voľný čas svojich študentov aj po vyučovaní organizovaním záujmových krúžkov. PhDr. Rudolfa Novotná organizuje literárno-gramatický krúžok. Mgr. Andrea Dúcka vedie kultúrny krúžok, v rámci ktorého členovia žiackej školskej rady organizujú rôzne akcie a podujatia na spestrenie života v škole. Zároveň vedie aj výtvarný krúžok určený najmä mladším žiakom 8-ročného gymnázia. Pre tú istú skupinu žiakov pripravuje Mgr. Škultétyová krúžok Pravopis hrou. Pod jej vedením pracuje aj literárno-dramatický a redakčný krúžok, kde sú dvere otvorené pre všetkých budúcich rečníkov, recitátorov a novinárov.

 

 

Umenie a kultúra, hudobná výchova, výtvarná výchova, výchova umením, estetická výchova

 

Výchovné predmety rozvíjajú etickú a estetickú zložku výchovno-vyučovacieho procesu. Žiakom sa snažíme sprostredkovať živú skúsenosť s umením, vedieme ich k aktívnemu vnímaniu umenia a kultúry, k spoznávaniu základných princípov a vyjadrovacích prostriedkov jednotlivých umeleckých druhov. Zúčastňujeme sa výchovných koncertov, navštevujeme aktuálne výstavy v meste, podporujeme nadané a talentované deti ich účasťou na rôznych súťažiach, besiedkach, kultúrnych programoch.

Hudobné prejavy a počúvanie hodnotnej hudby sú prostriedky na posilnenie hodnotovej a vkusovej orientácie žiakov i na emocionálne formovanie ich osobnosti.

Výtvarná výchova podporuje úplnosť cítenia, vnímania, intuície a fantázie žiakov. Spontánny prístup k vyjadreniu seba samého a k vyjadreniu vonkajších podnetov v adolescentnom veku ustupuje, väčšina žiakov stráca v tomto období prirodzenú výrazovosť, preto sa na výtvarnej výchove snažíme zobrazovať také témy a využívať také techniky a prostriedky, ktoré by danú skutočnosť pozitívne ovplyvňovali.

Predmet výchova umením nadväzuje na predmety hudobná výchova a výtvarná výchova. Jeho zámerom je pokračovať v optimálnom formovaní emocionality, intelektu a celej osobnosti žiaka. Ťažisko vychádza z hudobného umenia a vizuálnych umení (architektúra, sochárstvo, maliarstvo, dizajn, film), ale obsahuje aj prvky literárneho a dramatického umenia.

Na predmet výchova umením nadväzuje estetická výchova a predmet umenie a kultúra. Na hodinách sa snažíme rozvíjať tvorivé myslenie žiakov, ich zručnosti a návyky. Žiaci sa učia formulovať a obhajovať vlastné názory na svet kultúry, vytvárať si vlastné hodnotové postoje, ale zároveň sa učia rešpektovať aj hodnoty druhých ľudí.

 

 

 

 

Psychológia

 

Psychológia sa v našej škole vyučuje ako voliteľný predmet pre študentov 3. a 4. ročníka, ktorí majú záujem zo psychológie maturovať. Študenti sa naučia vymenovať a definovať  základné pojmy a javy z oblasti všeobecnej psychológie, psychológie osobnosti, z vývinovej a sociálnej psychológie. Okrem toho sa učia analyzovať a vysvetľovať rôzne problémy a situácie. Zároveň sa učia argumentovať, obhajovať svoje výroky, postoje a tvoriť vlastné postupy riešenia daných problémov.

PhDR. Rudolfa Novotná spolupracuje s pedagogicko-psychologickou poradňou, na vyučovanie pozýva odborníkov a iných zaujímavých hostí. Okrem toho sama poskytuje žiakom odborné psychologické poradenstvo.