O škole Prijímacie konanie 2024/2025 DofE Projekty Školský parlament Škola bez nenávisti Fotoalbum Ochrana osobných údajov Súkromná školská jedáleň ISIC

Stránky predmetovej komisie Etická výchova

Etická výchova

Vyučujúci:

Mgr. Monika Filová

Ing. Jaroslava Žemberová


Hlavný cieľ vyučovacích hodín etickej výchovy je sústrediť pozornosť na hodnotovú orientáciu mladých ľudí, ktorá bude viac prispievať k zlepšeniu medziľudských vzťahov

V tomto smere nie sú zanedbateľné ani hlavné úlohy, ktoré si kladú vyučujúci tohto predmetu. Ide najmä o zapájanie žiakov do rôznych projektov a hodnotných kultúrno-spoločenských programov.

PK výchov sa snaží vytvárať u študentov pozitívny vzťah nielen k umeniu, ale aj k druhým ľuďom. Dôraz kladie aj na formovanie ich vlastného názoru na okolitý svet, a to nielen na vyučovacích hodinách, ktoré sú väčšinou vedené ako zážitkové učenie, ale i návštevou divadelných predstavení, výchovných koncertov, návštevou výstav, ktoré korešpondujú s danou tematikou.

Zároveň vyučujúci etickej výchovy spolupracujú s pedagogicko-psychologickou poradňou, ktorá zabezpečuje aj odborné prednášky k vybraným témam, ktoré sú zahrnuté v tematických plánoch predmetu etická výchova pre príslušný ročník.

Vyučujúci predmetu etická výchova majú k dispozícii niekoľko učebných materiálov, z ktorých môžu čerpať potrebné informácie, ktoré potom vhodnou formou predkladajú svojím žiakom.

Medzi základné materiály patria: Miron Zelina, Mária Uhereková: Ako sa stať sám sebou – program Cesty.
Doplnkovým materiálom sú učebné texty: Ako poznám sám seba - Zdena Kašparová, Tomáš Houška, Mária Uhereková Nechaj ma, chcem sa učiť sám – Sabine Alexová, Klaus W. Vopel

Na hodinách etickej výchovy sa zapájame a aj v budúcnosti sa budeme snažiť zapojiť do rôznych projektov, korešpondujúcich s našou problematikou. V rámci programu „ ŠKOLA PRIATEĽSKÁ DEŤOM“ sa zapojíme do projektu, ktorý sa rozbehne v decembri tohto roka pod názvom TÝŽDEŇ MODRÉHO GOMBÍKA. Je to jedna z akcií UNICEFu a výťažok je venovaný na podporu vzdelania deťom z rozvojových krajín a svetového potravinového programu OSN. Taktiež sme sa zapojili do projektu „ PANÁČIK“, ktorého cieľom bolo v plnej miere využiť všetky dostupné materiály, ktoré nám boli zaslané ako grant na hodinách etickej výchovy.